• -
 • -
 • -
 • -

FAQ

Pytania ogólne

 1. Dlaczego łuska ryżowa nadaje się do zastosowania w materiale kompozytowym?

  Łuska ryżowa jest odpadem naturalnym, który do tej pory był spalany. Stosując łuskę ryżową nasz materiał absorbuje silikat zawarty w odpadzie. Łuska ryżowa jest zasobem odnawialnym, który w większości składa się z celulozy i dzięki temu nie szarzeje (drewno składa się w 30% z ligniny, która jest odpowiedzialana za szarzenie materiału). Łuska ryżowa jest zatem aktywnym wypełniaczem, który pozytywnie wpływa na produkt końcowy.

Tarasy

 1. Czy można instalować podłogę wykonaną z Resysty bez podbudowy/legarów?

  Nie, istotne jest aby instalować deski podłogowe na podkładzie/legarach ponieważ rozszerzalność cieplna materiału może powodować wyginanie lub łukowanie na końcach konstrukcji.

 2. Czy muszę użyć podkładów/legarów oferowanych przez firmę CROSWOOD?

  Nie, inne podkłady/legary mogą zostać użyte jednakże należy bacznie obserwować ich wytrzymałość i żywotność. Ponadto deski powinny być instalowane zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi i montażu.

 3. Czy podłogi wykonane z Resysty mogą być instalowane również wewnątrz budynków?

  Tak. Deski powinny być instalowane zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi i montażu.

 4. Jakie są standardowe warunki gwarancji na produkty wykonane z Resysty?

  Standardowo udzielana jest 15-letnia gwarancja na pęcznienie, pękanie, oraz gnicie na produkty wykonane z Resysty

 5. Jakich śrub powinienem użyć do montowania podłogi wykonanej z Resysty?

  Oferujemy śruby wykonane ze stali nierdzewnej, jednakże użyte mogą być każde śruby dostępne w sklepach metalowych. Przy doborze śrub należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość oraz na to aby były odporne na warunki atmosferyczne.

 6. Czy produkty wykonane z Resysty dostarczane są w dowolnym kolorze?

  Nie, oferowane przez nas produkty dostarczane są w kolorze naturalnym. Specjalny barwnik oraz lakier ochronny można zamówić oddzielnie. Zaleca się nakładanie zarówno barwnika jak i lakieru ochronnego przed instalacją.

 7. Jak pozbyć się plam z podłóg Resysty?

  Jako, że Resysta nie przyjmuje wody, plamy mogą być łatwo usuwane mokrą szmatką. W przypadku cięższych zabrudzeń można także przeszlifować papierem ściernym zabrudzone miejsce i następnie nałożyć barwnik.

 8. Czy możliwe jest położenie Resysty wokół basenu.

  Tak, dzięki unikalnym właściwościom Resysta nie wchłania wody chlorowanej, słonej ani słodkiej. Dodatkowo ma ona wlaściwości anypoślizgowe.

 9. Czy mogę zmienić kolor podłogi wykonanej z Resysty?

  Tak, wystarczy przeszlifować papierem ściernym daną powierzchnię i nastepnie nałożyć farbę o żądanym kolorze.

 10. Jak często powinienem odświeżać malowanie Resysty?

  W miejscach o niskiej częstotliwości użytkowania wystarczy od czasu do czasu przetrzeć powierzchnię. W miejscach narażonych na duże ścieranie pokrycie barwnikiem może być odnawiane poprzez szlif papierem ściernym i nałożenie farby tak często jak to jest potrzebne.   

Elewacje

 1. Jakie właściwości posiada Resysta, których nie posiada drewno?

  Resysta nie zawiera w sobie drewna dzięki czemu nie wchłania wody co sprawia, że nie pęcznieje, nie gnije oraz nie rozwarstwia się. Ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz stabilność termiczną wyroby wykonane z naszego kompozytu sa bardzo trwałe. Dodatkowo wykorzystując Resystę oszczędzamy jeden z najcenniejszych zasobów Ziemii – drewno.

 2. Jak często muszę stosować impregnaty do materiału Resysta?

  Impregnaty mogą być stosowane według własnego uznania. Dla utrzymania właściwego koloru wystarczy coroczna impregnacja.

 3. Jakie są standardowe warunki gwarancji na produkty wykonane z Resysty?

  Standardowo udzielana jest 15-letnia gwarancja na pęcznienie, pękanie, oraz gnicie na produkty wykonane z Resysty

 4. W jaki sposób zutylizować wyroby wykonane z Resysty?

  Resysta jest w 100% recyklowalna dlatego też odpady można zwrócić do producenta. Można także po prostu wyrzucić odpady do śmieci komunalnych. Nie należy palić Resysty.

 5. Czy Resysta jest szkodliwa dla zdrowia?

  Resysta nie jest szkodliwa dla zdrowia i nei emituje żadnych szkodliwych substancji. Aby uzyskać więcej informacji proszę zapoznać się z raportem przygotowanym przez dr. Karla Stattera w zakładce 'Do pobrania'.

Marine / Jachty

 1. Bardzo ważne jest dla mnie aby Resysta wyglądała i była w dotyku jak drewno tropikalne. Czy jest to możliwe?

  Resysta może nie tylko wyglądać jak drewno tropikalne ale dzięki specjalnemu procesowi przygotowawczemu możliwe jest uzyskanie powierzchni idealnie imitującej drewno tego typu.

 2. Czy materiał blaknie po dłuższym nasłonecznieniu?

  Wysoka wytrzymałość mechaniczna, chemiczna oraz termiczna sprawiają, że wygląd Resysty praktycznie wogóle nie zmienia się pod wpływem warunków atmosferycznych. Wysokie oraz niskie temperatury, wilgoć oraz promienie UV – na te czynniki Resysta jest odporna co sprawia, że zachowuje swój wygląd na lata.

 3. Resysta jest materiałem syntetycznym. Czy po dłuższym okresie użytkowania mogę spodziewać się szybszego zużywania się materiału?

  Szczególną właściwością Resysty jest jej bipolarność – powierzchnia materiału reaguje na wodę bez absobowania jej (materiał zachowuje się tak samo przy wodzie słodkiej, slonej oraz chlorowanej). Dodatkowo resysta jest materiałem antypoślizgowym. Dzięki tym właściwościom Resysta znakomicie nadaje się do wykorzystania przy budowie np. statków wycieczkowych, gdzie wytrzymałość materiału, który jest narażony na ścieranie ma ogromne znaczenie.

 4. Zakup łodzi wiąże się z inwestycją dużego kapitału. Co z trwałością Resysty?

  Wszystkie wymienione wyżej cechy Resysty wpływają na jej trwałość przy minimalnym nakładzie prac konserwacyjnych.

 5. Drewno teakowe ma pewną gęstość i wagę, które należy wziąć pod uwagę w trakcie budowy łodzi. Ponadto na rynku oferowane są alternatywy do drewna teakowego, które są lżejsze. Co z Resystą?

  Zasadniczo można stwierdzić, że niska gęstość oraz waga prowadzą prowadzą do niższej wytrzymałości mechanicznej oraz chemicznej materiałów. Resystę cechuje wyższa gęstość i waga niż drewno teakowe jednakże dzięki swojej niespotykanej wytrzymałości podczas budowy można zastosować cieńszą warstwę naszego materiału niż drewna. Dzięki temu możemy cieszyć się z wszystkich zalet jakie oferuje Resysta nie zwiększając wagi budowanego jachtu/statku.

 6. Czy resysta może być stosowana również wewnątrz pomieszczeń? Czy nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia?

  Resysta jest w 100% bezpieczna dla zdrowia. Dzięki swojej strukturze praktycznie w ogólnie nie ulega wpływom śrdowiska naturalnego dzięki czemy nie jest narażona na emitowanie lub wypłukiwanie żadnych substancji. Również w trakcie obróbki materiału nie ma zagrożenia dla zdrowia (ścinki i pył po szlifowaniu należy składować oddzielnie w celu przekazania producentowi lub utylizacji. UWAGA – nie należy spalać Resysty!)

 7. Czy Resysta jest niebezpieczna dla środowiska naturalnego?

  Obecnie dużą wagę przykłada się do trwałości produktów syntetycznych. Resysta jest w 100% recyklowalna co oznacza, że można ją wykorzystac na nowo np. po demontażu tarasu. Resysta składa się w ok 60% z łuski ryżowej – odnawialnego odpadu naturalnego, w ok 22% z soli kuchennej oraz w ok 18% z oleju mineralnego. Jako że Resysta nie zawiera drewna nie ma potrzeby stosowania preparatów grzybo- oraz owadobójczych. W przeciwieństwie do drewna teakowego Resysta aktywnie przyczynia się do ratowania lasów tropikalnych.

 8. Czy Resysta może być wykorzystana tylko jako nawierzchnia?

  Nawierzchnie, kładki i pomosty to dopiero początek jeśli chodzi o możliwości wykorzystania Resysty. Jako, że nasz kompozyt jest w 100% bezpieczny dla zdrowia można zastosować go takrże do wystroju wnętrz w których chcemy wykorzystać szlachetny wygląd drewna. Resysta stanowi idealny wybór jako okładziny ścienne i sufitowe, rolety czy meble. Jako, że produkcja wyrobów z Resysty odbywa się w procesie wytłaczania, wystarczy zastosować odpowiednią formę aby uzyskać żądany efekt.

 9. Czy istnieje zasdnicza różnica w kwestii obróbki i instalacji pomiędzy drewnem teakowym a Resystą, którą należy wziąć pod uwagę?

  Resystę obrabia się dokładnie tak samo jak drewno. Wykorzystujemy tutaj te same wiertła, wkręty, piły i szlifierki jak przy drewnie. Instalacja naszego materiału odbywa się na takich samych zasadach jak przy instalacji drewna.

© 2017 Croswood Sp. z o.o. Sp. k.

do góry